Švyturėliai
- Informacija
- Parašyta Ketvirtadienis, 2013 birželio 13 10:56
- Autorius Aurimas Perednis
- Peržiūros: 4611
Šiandien premjeras Algirdas Butkevičius laidoje pasipiktino žurnalistais išpūtusiais burbulą iš „numušto veidrodėlio“ istorijos. Praėjusią savaitgalį netoli Birštono premjerą vežęs apsaugos kortežas neišvengė kontakto su keliu važiavusia moters mašina, kuri kaltina Vadovybės apsaugos departamento vairuotoją sukėlus avarinę situaciją. http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/premjero-pasivazinejimas-prie-birstono-per-plauka-nuo-tragedijos.d?id=61604903
Premjeras Butkevičius laidoje sakė, jog jo žiniomis kalta pati vairuotoja, kuri viršijo greitį ir nepasitraukė, o žurnalistai nekorektiškai nušviečia šią istoriją. Nežinau kaip ten buvo tad konkrečios situacijos nevertinsiu, tikiuosi ją nešališkai ištirs vietos policija.
Ištrauka iš premjero interviu žinių radijui:
Buvęs Vadovybės apsaugos departamento VAD vadovas R.Kairys viename pokalbyje kai piktinausi mane erzinančiais švyturėliais yra sakęs: „niekada mūsų pareigūnai nepažeidžiai eismo taisyklių, tai reglamentruota įstatymais. Pareigūnai privalo įjungti švyturėlius kai lydimas užsienio svečias, ar mūsų valstybės vadovai. Tai yra būtinai. Neįjungus švyturėlių ir garso signalų būtų įstatymo pažeidimas. Galioja tarptautiniai saugumo standartai ir t.t“. Viską suprantu, įstatymus reikia vykdyti. Tačiau.
Netikiu, jog valstybės vadovas vadovaujantis valstybei, Seimui ar vyriausybei negali paprašyti savo vairuotojo neviršyti greičio ar važiuoti nepažeidžiant taisyklių, nedemonstruojant tokio išskirtinumo. Ypač tuomet, kai skubėti nėra kur ir dėl ko. Kiek domėjausi VAD darbuotojai laikosi „auksinės“ saugumo taisyklės sakančios, kad reikia visuomet "išeiti" iš automobilių srauto. Apie „išėjimą iš srauto“ mūsų įstatymai kiek suprantu nekalba. Viso pasaulio apsaugos nori apsidrausti todėl turi polinkį pervertinti grėsmių adekvatumą. Tačiau yra daugybė neoficialių susitikimų, savaitgalio išvykų, kur skubėti visiškai nereikia. Juk ir policijai leidžiama naudoti švyturėlius ir garso signalus, tačiau juos ji įjungia tik ekstra, išimtiniais atvejais. Taip pat važinėja ir kiti specialūs automobiliai.
Man teko savo akimis matyti kaip Irako premjerą veža į darbą. Kas 20 metrų gatvėje stovi automatais ginkluoti kariai. Stebint mūsų vadovų keliones, man visuomet kyla klausimas ar mes gyvename panašiose karo sąlygose?
Nors tai tik simbolika bet man regis ji yra reikšminga piliečių požiūriui į valdžią. O gal net valdžios požiūriui į piliečius ir visų lygybę prieš įstatymą. Ji simboliškai demonstruoja, kad visų piliečių tarnui, premjerui ar prezidentui galioja išskirtinės taisyklės ir įstatymai nei kitiems žmonėms. Simbolika visada veikia žmones. Galbūt kai kam netgi silpnindama nuostatą gerbti ir vykdyti įstatymą.
Kažkaip tie patys tarptautiniai saugumo standartai negaliojo Čekijos prezidentui V.Havelui, kuris sustodavo prie kiekvieno raudono šviesoforo, Danijos karalienei ar Ispanijos princesei, kurią teko matyti važiuojant kuklia "Škoda". Pats mačiau kai prezidentės Dalios Grybauskaitės kortežas sustoja prie raudono šviesoforo Vilniaus gatvėse. Ir nereikia išeiti iš srauto. Kažkodėl Vytautas Landsbergis apsieina su vienu apsauginiu ir be jokių švyturėlių.
Radau 2007 rengtą įdomų interviu su VAD buvusiu vadovu Raimundu Kairiu apie tai:
http://www.ziniur.lt/archyvas/2007/24/apskritas-stalas/2788/ar-istatymai-turetu-galioti-ir-auksciausiems-valstybes-vadovams
Mane saugoję du mieli apsaugininkai kurdai Irake, tikrai įdomus jausmas buvo judėti lydimam atvirais automatais ginkluotų vyrų.
Nuomonė apie dienoraštį
Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius
Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »
Skaitytojų komentarai:
Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".
Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".