1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Ar pensijų skaičiuoklė remiasi korektiškomis prielaidomis?

Kol kas nedalyvauju jokioje nesodrinėje pensijos kaupimo sistemoje, tad su dideliu susidomėjimu laukiau skaičiuoklės. Vakar vakare viena akimi sekiau popiežiaus išrinkimą, kita - atidžiai nagrinėjau pristatytą skaičiuoklę ir jos prielaidas, kalbėjausi su finansistais. Erzina, kad sistema vis dar lūžinėja ir ketvirtadienio rytą negaliu pratęsti savo skaičiavimų ir kuklios analizės. Beje pateiktą pensijų skaičiuoklę aptarti pakviečiau šiandien į Žinių radiją ekonomistą Raimondą Kuodį ir SADM Soc. draudimo ir pensijų departamento direktorę Astą Aranauskienę į laidą “Aktualaus interviu” 17.05 val. Tikiuosi ne tik man bet ir didelei daliai visuomenės tai aktualu ir įdomu. Kokie pirmieji įspūdžiai ir klausimai man kyla?

Pensijų skaičiuoklėje taikyti trys scenarijai: pesimistinis (investicijų grąža siekia 5,5 proc, bazinis – 6,5 proc ir optimistinis – 7,5 proc.) Kokie klausimai man kyla užmetus akį į skaičiuoklę. Pirmiausia, dėl prielaidų ant kurių pastatyta skaičiuoklė teisingumo. Pagal pesimistinį scenarijų fondų pelningumo grąža siekia 5.5 proc. Antra diena nerandu jokios informacijos iš kur paimtas toks optimistinis grąžos procentas. Deja, neįeinu ryte ir į pačią skaičiuoklę www.pensijusistema.lt. Skirtingi kalbinti šaltiniai nurodo skirtingus adresatus, Lietuvos banką ir kt. Išsiaiškinsiu būtinai tai šio vakaro laidoje. Man atrodo tai svarbu, nes prielaidų teisingumas, korektiškumas, aiški atsakomybė už jas lemia galutinį rezultatą. Ekonomikos augimo atveju viskas tvarkoje, tačiau kaip su krizėmis, kurių vis daugiau pasitaiko, ar tai yra realūs grąžos rodikliai ne tokiu optimistiniu ūkio vystymosi scenarijumi.

Nežinau ar gerai, kad pelningumo grąža susieta su  atlyginimo augimu. Skaičiuoklė remiasi ilgalaikių 4 proc. darbo užmokesčio augimu.  Kaip manote ar tai teisinga? Norėčiau, kad po tais skaičiais būtų ir tų, kurie juos įdėjo pavardės, žinočiau bent ką kviesti į laidą ar kur skambinti išsiaiškinti:) Jei Jums kils kokių klausimų apie skaičiuoklę būtinai parašykite, tai prisidės prie kokybiškos kritiškai atviros diskusijos šia tema. 

Vakar po skaičiuoklės pateikimo kalbėjausi su keliais nepriklausomais ekonomistais, kai kurie jų kritikuoja skaičiuoklę, vadiną ją “iliuzijų rinkiniu” ar net “lobistų produktėliu”. Politikai sako, jog šią reformą gina prezidentūra ir konservatoriai, o premjeras A.Butkevičius nenori papildomos įtampos, dėl to linkęs gesinti  kylančią diskusiją. Bet tai tik versijos, kiek juose tiesos, o kiek pramanų palieku spręsti Jums.

comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".