1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kijevas: kova už vidurinįjį sluoksnį

Prisipažinsiu jau kelios dienos keliuosi ir guluosi mintimis apie Kijevą. Net premjeras A.Butkevičius šįryt laidoje prisipažino, kad stebint įvykius jam kaista kraujas. Skambinu kolegoms, klausau radijo ir gaudau naujienas internete. Šiuolaikinė žiniasklaida tokius kaip aš įtraukia į įvykius itin stipriai.

 

Pykstu, kad ES suvedžiojo ukrainiečius. Pykstu, kad opozicija, neturi plano. Pykstu, kad V.Janukovičius imdamasis smurto demonstruoja lyg nieko nevyktų. Jau nekalbu apie emocijas, kurias sukelia Berkut iš štanginių išėjusių vyrukų brutualiai spardomi res publica susirūpinę piliečiai, kurie velkami ir vežami į miškus. Valstybės vardu. Stebiu, vadinamąsias tituškas, kurie už keliasdešimt dolerių rengia provokacijas ir demonizuoja opozicinį judėjimą. Mums gerai pažįstamos juodosios technologijos. 

Prieš keletą metų buvau Ukrainoje. Teko kalbėtis su politikais, žurnalistais, Viktoro Janukovičiaus patarėjais. Ten gyvenančio bičiulio paprašiau, kad parodytų Kijevą, pavežiotų po įdomesnes vietas. Įspūdis tik sutvirtėjo, pamačius kaip gyvena naujasis elitas, kaip demonstruoja savo turtus, tie, kurie korumpuotais būdais užvaldė valstybę. Kaip gyvena jų vaikai ir kokiom savo privilegijom demonstratyviai gardžiuojasi socialinėj medijoj.

„Ukraina yra korumpuotų oligarchų ir politikų, o iš kitos pusės vargšų visuomenė“, - sako man kolegos. Tai akivaizdu. Visos bėdos, kurios būdingos postkomunistinų šalių transformacijom, ten dar didesniu mąsteliu pasireiškia. Tie, kurie priėjo prie politinių sprendimų, valstybės resursų ir biudžetų turtėjo, o tie, kurie nepriėjo, skurdo.

Įkvepia, kad pirmose protestuotojų gretose stovi jaunimas. Jie puikiai supranta kur veda valstybę tendencija, kai užgrobus valdžią turtėja tik saujelė išrinktųjų, o didžioji dauguma skursta. Per pastaruosius trejus metus Viktoro sūnus Aleksandras Janukovičius tapo vienu iš pačių įtakingiausių žmonių šalyje. V.Janukovičiaus oponentai tvirtina, kad būtent Aleksandras didele dalimi nulemia tėvo politiką ir valdžios svertų pagalba sukūrė apie „šeimą“ ištisą verslo imperiją.

Stebėtojai sako, kad tiek ankstesnio, tiek ir dabartinio piliečių sukilimo vienas svarbiausių motyvų yra kova už vidurio sluoksnį. Nors spėju, kad šį kartą nepavyks pasukti situacijos ukrainiečiams, taip kaip pavyko 2004 metais. V.Juščenka akivazdžiai nepateisino tų, kurie kovojo už vidurinįjį sluoksnį. 

Tai nuvylė daugelį, kurie tuomet stovėjo Maidane, o šiandien jau sėdi namuose. Jie matė, kad kova už vidurio sluoksnį, kuris yra demokratijos ir stabilumo, bet kokioje šalyje garantas, pasibaigė dar didesne šalies oligarchizacija ir kurupcija. Tikiuosi, kad ši revoliucija taps žadintuvo skambučiu tiems, kurie viską daro, kad naikintų demokratijos ir stabilumo pagrindą - vidurinįjį sluoksnį. 

 

comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".