1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Atsakomybė

Kai pradedu ką nors kritiško į akis sakyti mūsų verslininkams apie kai kurių jų kultūrą dažnai esu nutraukiamas tiesmukiško raginimo: "tai imk pats ir daryk". Suprantu, kritikuoti lengva, o kalbėti šioje šalyje gali tik tie, kurie daro. Aš juk savo pliurpalais nieko nekuriu:)

Verslininkas Ilja Laursas kadais mano vedamoje BTV laidoje pasakė tai, ko per dešimt metų neteko Lietuvoje iš nė vieno verslininko girdėti: "verslas turi padėti valstybei, o ne valstybė verslui". Vien už tokį unikalų jo požiūrį šiam talentingam verslininkui verta jei ne pastatyti paminklą, tai bent nukelti kepurę. Čia ne tas lygis, kuris suvedinėja sąskaitas su Budrevičiene, apiformina darbuotojus "ant pusės minimumo" ar atvirai žemina ir tyčiojasi iš jų pajūrio kavinėse. Kalbėdamas su Ilja dažnai patiriu, kad kalbuosi su verslininku iš kito pasaulio. Nieko neprašo, niekuo nesiskundžia, su niekuo nesilygina ir niekam nepavydi.

Kalbėjomės vakar vakare Žinių radijuje itin svarbia tema, kuria kaip nebūtų gaila beveik viešai nediskutuojama pas mus. Kalbėjom apie darbo imigrantus. Suintrigavo Valentino Mitės tekstas ir klausimas Delfy: Ar pramoninkai eina prieš valstybę? http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/v-mite-ar-lietuvos-pramonininkai-veikia-pries-valstybe.d?id=61959759. Valentinas klausia: ar po pramoninkų deklaracijomis atsivežti aukštos kvalifikacijos darbuotojus nesislepia noras dar labiau atpiginti darbo jėgą su visom iš to išplaukiančiom pasekmėm.

Laisvosios Europos radijo žurnalistas Valentinas Mitė laidoje tiesiai pasakė, jog verslininkai turi prisiimti atsakomybę už emigraciją. Retai kas išdrįsta tai pasakyti. LPK atstovas Sigitas Besagirskas teigė, jog valstybė turi rūpintis emigrantais bet tikrai ne verslas. Sigitas atkerta, jog mūsų verslo maržos mažiausios Europoje. Ypač šio Delfi neseniai aprašyto Tauragės verslininko, kuris moka minimumus, pats pirkdamas naujausius "Porsche" http://verslas.delfi.lt/verslas/lietuviska-realybe-darbuotojams-minimalus-atlyginimas-sau-porsche-cayenne.d?id=61410341

Veltui naiviai tikėjaus, kad kas nors šią savaitę iš iškilios mūsų verslo bendruomenės pasmerks paviešintas Palangos kavinių "viršinininkių" pamokas jaunoms padavėjoms www.lrytas.lt/verslas/karjera-ir-rinkodara/palangos-padavejos-portretas-dirbanti-uz-6-litus-ir-valganti-is-klientu-leksciu-i-dalis-201307291016.htm

Negirdėjau, kad tarnybos būtų pajudinę pirštą skandalingiems faktams ištirti. Valgyti klientų likučius ir dirbti keturis kart daugiau nei leidžiama įstatymu. Blogiausia, kad daugumos mūsų tai jau net nestebina. Dažniausias interneto komentaras laidoje: taigi visur taip yra. Visu juodos buhalterijos, viršvalandžiai, išnaudojimas. "Man įdomu kodėl jaunimas leidžiasi taip žeminamas?" teištarė vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Vilius Mačiulaitis. Paklausus o ką veikia Jūsų institucija išgirdau, kad visam Klaipėdos regionui yra tik 8 darbo inspektoriai. Ir po to norime, kad jaunimas, gavęs tokią pirmo darbo patirtį neemigruotų iš tokios "civilizacijos". Tuomet ir Valentino Mitės laidoje ištartas klausimas ar ne dalis tokių verslininkų turi prisiimti atsakomybę už emigraciją skamba ne retoriškai.

Valentinas Mitė sako, kad taip ardome valstybę. Verslininkai irgi yra piliečiai. Man patinka Pasaulinės verslo akademijos steigėjas Vilis Harmonas, kuris taip išreiškė savo požiūrį į verslą:

Verslas tapo stipriausia planetos institucija. Bet kokioje visuomenėje vyraujanti institucija turi prisiimti atsakomybę už visumą, o verslas niekada neturėjo tokios tradicijos. Tai naujas, dar ne visai suprantamas ir priimtinas jo vaidmuo...XX a. Paskutinį dešimtmetį tapo aišku, kad Smitho "nematomoji ranka" ne tokia jau galinga. Priežastis - neliko giliausios prasmės ir atraminių vertybių. Todėl verslas turi kurti tradiciją, kurios nebuvo kapitalizmo istorijoje: prisiimti atsakomybę už visumą. Visi sprendimai ir veiksmai turi būti atliekami atsižvelginat į šią atsakomybę.

Rekomenduoju pasiklausyti laidos įrašo:

http://www.ziniur.lt/archyvas/2013/343/aktualioji-valanda/20957/ar-vilnieciui-pavyks-atgauti-pamesta-ir-parduota-mobiluji-telefona-taip-pat-apie-tai-ar-pramonininkai-eina-pries-valstybe-siekdami-ivezti-darbo-imigrantus

comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".