1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Aleksejus Navalnas ir korupciją saugantys Lietuvos įstatymai

Šią savaitę 5 metams nuteistas ryškiausias Rusijos tinklaraštininkas Aleksejus Navalnas. „Nemeluoti ir nevogti“, tokia mano programa sakė neseniai Maskvos mero posto rudenį nusprendęs siekti blogeris. Dar 2007 metais Aleksejus pradėjo rinkti pinigus ir su teisininkais kelti ieškinius prieš stambiausias šalies valstybines korproracijas ir jų korupcinius sandorius. Kai kurie kolegos stebisi, kaip toks žmogus kaip Navalnas apskritai galėjo tiek metų laisvai viešinti aukštų valdininkų ir jų šeimos narių turtus, fotografuoti namus, nuožmiai kritikuoti korupcinę sistemą ir patį V.Putiną.

Navalno bloge http://navalny.livejournal.com gali pamatyti vicepremjerų ir gubernatorių vilas, Rusijos geležinkelio vadovo V.Jakunino pasakiškus apartamentus pamaskvėje, daugybę skandalingų viešųjų pirkimimų ir t.t. Aleksejus kirto tiesiai per šaknis, per konkrečias neišpasakyto valdininkų praturtėjimo istorijas, konkrečius korupcinius pirkimus, jis nemėgo kalbėti  abstrakčiai. Tokie drąsuoliai korumpuotam režimui yra kaip žvyras tarp dantų. Kai į jo kamerą po suėmimo vakar atėjo milicininkas ištaręs: „į teismą“,  Aleksejus prisipažino pagalvojęs, kad jam iškelta dar viena byla. 

Ar jūs pamenate nors vieną dėl paslėptai perkamų straipsnių teisėtvarkos apklaustą leidėją ar žurnalistą Lietuvoje? Gal galėtumėte pasakyti leidinį, kuriam už neskaidrų parsidavinėjimą buvo iškelta byla? Klausia šypsodamasis anądien manęs Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Kalbamės penktadienio vakarą radijo laidoje apie DP byloje paviešintą žiniasklaidos pirkimą ir kas bus toliau. Man patinka Viktoras Uspaskichas savo atvirumu. Ėmė ir papasakojo prokurorams tiesiai šviesiai, kaip už ramybę mokėjo žiniasklaidai pinigus:


"Su "Respublika" sutarėme, kad mes jiems surandame tolygią auditoriją po visą Lietuvą. Bet kad jie mūsų nekritikuotų ir kartais parašytų objektyvią informaciją. Tačiau jie turbūt neapskaičiavo savo jėgų. Nes reikėjo ne tik duoti laikraštį, bet ir jį išplatinti. O platinimas labai brangiai kainuoja" - teismui sakęs V.Uspaskichas. Negi jūs galvojate, kad Darbo partijos nariai taip susipykę su protu, kad užsakinėtų laikraštį, kuris apie juos blogai rašys?", - sakė politikas http://mobile.valstietis.lt/Pradzia/Naujienos/Lietuvoje/V.Uspaskichas-prisipazino-papirkinejes-Respublikos-dienrasti

Byloje yra konkretūs pirkimo epizodai, konkrečios sumos, buhalteriniai kvitai liečiantys "Respubliką" ir TV3: http://dainius.org/2013/07/17/ka-darbo-partijos-lyderiu-nuteisimas-reiskia-ziniasklaidos-rinkai-tikiuosi-skaidrumo-banga/

Geras mano bičiulis Europos Parlamento Briuselyje liberalų frakcijos politinis patarėjas Renaldas Vaisbrodas diskutuojant šią savaitę mums radijo laidoje apie Navalną sako, jog mūsų problema, kad mes nustojome stebėtis tuo kas vyksta Rusijoje. Man regis mes nustojome stebėtis tuo kas vyksta Lietuvoje. Po tokios politiko išpažinties sukrustų žinaisklaidos prievaizdai, imtųsi darbo etikos komisijos, teisėtvarka, reaguotų visuomenė.

Tačiau atsakymas kodėl niekas nereaguoja pribloškiantis. Pasirodo demokratinės Lietuvos Baudžiamajame kodekse net nėra tokios nusikalstamos veikos reglamentuota. Galima papirkinėti, provokuoti, siekiant sau naudos bet ką, tik ne žurnalistą, leidinio savininką ar leidėją. Sykį buvo pabandyta tai reglamentuoti 2008 m., tačiau, anot Dainiaus Radzevičiaus, pasipriešino....STT. Net kritišką šios tarnybos raštą Dainius išsaugojo.

Kuo man patiko Navalnas. Jis kovoja su konkrečia korupcija, viešindamas reikšmingas detales, neįtikėtinas konkrečių valdininkų praturtėjimo istorijas. Sakiau tą eteryje tiesiai Sergejui Muravjovui, kurio organizacijos veiklą visa širdimi remiu, mes dažnai kovojame su abstrakčia korupcija, bendromis problemomis, priežastimis, tendencijomis...Matyt per daug pavojinga imti jautį už ragų. Net kai tokie faktai nuskamba teismo salėje pas mus jau niekas nesistebi. Matyt ir politikams pirkti ramybę žiniasklaidoje jau tapo įprasta. Neturime savo Navalno. Nors šaliai, kuri turi gerus įstatymus ir viešą interesą ginančią teisėtvarką turbūt ir nelabai reikėtų Navalno.

Laidos įrašas čia:

comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".