1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Bankų analitikai: ekonomistai ar lobistai?

Šią savaitę paskelbtas TNS LT tyrimas parodė, kad ne tik ekonomikai bet ir žmonių protams bankai daro didžiulią įtaką http://vz.lt/article/2013/7/15/nuomoniu-lyderiu-top-5-vien-bankininkai 

Kalbėjomės vakar vakaro laidoje su SEB prezidento patarėju Gitanu Nausėda. Kaip supratau jį įžeidė Nerijaus Mačiulio kritika. Kalbėjomės apie bankų samdomų ekonomistų objektyvumą, profesinę etiką, santykius su konkuruojančių bankų ekonomistais, atlyginimus už „publicity“, galimus interesų susikirtimus. Klausiamas apie žodžių karą su Nerijum Mačiuliu Gitanas prasitarė, kad laikėsi principo, jog konkuruojančių bankų ekonomistai nekritikuoja viens kito. Artūrui Račui tokia laikysena priminė klaną. Aš taip pat manyčiau, kad atviroje ir laisvoje visuomenėje kritikuoti ne asmenį, o jo požiūrį, argumentus tikrai neturėtų būti blogo tono ženklas. Geras pavyzdys yra Raimondas Kuodis, jis laikosi nuomonės, kad yra pirmiausia laisvas ir sąžiningas ekonomistas, o paskui oficialus pareigūnas. Gitanas Nausėda patvirtino, kad už vaikščiojimą į laidas papildomų pinigų iš banko negauna. Tačiau tokių asmenų dalyvavimas ir įtaka yra neabejotinai didelė reklaminė nauda bankui. Vienas kolega iš finansų srities yra pasakojęs, kad pokalbyje su darbdaviu viena jo sąlygų priimant į darbą buvo kuo dažnesnis kalbėjimas eteryje.

Sutinku su Romu Lazutka, kad dalis kaltės tenka žurnalistams, kurie kaip papūgos kalbina tuos pačius žmones ir neieško naujų, taip sudarydmi sąlygas siauram ekspertų ratui privatizuoti viešą diskursą.

Tačiau žiauriai gerai, kad gimsta diskusija visuomenėje apie tai ar normalu, kad bankų akcininkų samdomi ekonomistai turi neproporcingą įtaką viešose diskusijose ekonomikos klausimais su visom iš to išplaukiančiom pasekmėmis. Juk ekonomikoje ir visuomenėje yra ir daugiau interesų grupių - verslininkai, darbuotojai, vartotojai, akademikai ir t.t. Kodėl jų nesigirdi? Čia klausimas ir mums žurnalistams. TNS LT tyrimas yra puiki proga apie tai pagalvoti. 

Siūlau pasiklausyti pokalbio. 

comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".