1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

7 stebuklingi žodžiai

Šiandien nusprendėm paskirti rytą stalo žaidimams. Nerašysiu apie politiką, stengiuosi neapkrauti ja galvos bent savaitgalį:-) Kažkada su Rimute diskutuodami apie šeimos pririotetus sutarėme, kad netaupysime tik vienam dalykui. Tas dalykas - vaiko ugdymas. Ir dėl to jokių ginčų nekyla. Sykį teko dalyvauti konceptualioje diskusijoje apie tai, kas yra žmogus? Pamenu, kai po ilgų svarstymų kažkuris iš dalyvių pasakė žodžius, kuriuos prisimenu iki šiol - "žmogus, tai galimybė". Jis pataikė tiesiai į dešimtuką.

Dėka Austėjos Landsbergienės, kuri daro stebuklus, ir jos nuostabaus darželio "Vaikystės sodas", mūsų penkiametis Simonas jau moka skaityti ir pradeda rašyti. Visada galvojau, jog jei vaikas kuo greičiau susidraugaus su knyga, viskas su juo bus gerai. Šiek tiek neramu kartais darosi dėl mokyklos, kai pagalvoji apie vaiko motyvaciją ir šiuolaikinę švietimo sistemą. Manau, kad sistema, kuri keičiasi lėčiausiai mūsų šalyje yra mokykla. Gaila dėl to, nes tai yra tarsi pamatas visuomenės vystymosi. Jeigu dar nematėte, pasižiūrėkite šviesuolio Ken Robinson pranešimą mano mėgiamame Ted'e: http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html . Galima įsijungti titrus su lietuvių kalba. Jis paprastai pasako visą esmę. Patiko ekonomisto prof. Rimanto Rudzkio mintis, nugirsta radijo laidoje "Prie pietų stalo", jog norint, kad vaikas būtų kūrybingas, reikia mokantis visą laiką laikyti "įveikiamai maksimalų" lygį. Tuomet pokytis sparčiausias. Visas interviu: http://www.ziniur.lt/archyvas/2012/18/prie-pietu-stalo/18354/pokalbis-su-vilniaus-universiteto-prof.-habil.-dr.-rimantu-rudzkiu.

Nors žinios yra jėga, tačiau neteisingai naudojant jos gali daryti žalą asmenybei ir visuomenei. Deja, šiandien sutinku nemažai žmonių, kuriuos drąsiai galėčiau pavadinti protingais ir gražiai kalbančiais niekšais. Tokių yra visose profesijose. Visas jų tikslas - manipuliuojant visuomene siekti vien asmeninio gėrio ir naudos, negalvojant apie platesnes pasekmes visuomenei. Negalvojant, kokį precedentą toks jų elgesys kuria. Neminėsiu jų, juos gerai matote ir jaučiate.

Dabar apie 7 stebuklingus žodžius, kuriuos turi išmokti ir naudoti kiekvienas vaikas. Vakar vakare skaičiau St.Covey "8-asis įprotis. Tobulybės link". Žinomas lyderystės guru savo knygoje, kaip sukurti puikias organizacijas žadinančias visuomenės pasitikėjimą, nuostabiai taikliai rašo apie vaikus.

"Dažnai namuose ar mokykloje kalbėdamas su vaikais sakau, kad jeigu jie išmoks ir visada nuoširdžiai vartos keturias frazes (iš viso tik septyni žodžiai) daugeliu atvejų pasieks, ko tik panorėję.

Vienas žodis - prašau.
Antras - ačiū.
Trečias žodis -myliu.
Kiti keturi žodžiai: "Gal galėčiau Jums padėti?"

Iš patirties žinau, kad tai puikiai veikia ir suaugusiųjų pasaulyje. Juk suaugusieji yra dideli vaikai:-)

P.S. Nesenas Simono kūrybos anekdotas: "Tėti, o kam kariuomenei reikalingi generolai? -klausia jis manęs važiuojant mudviem į darželį. "O tau kaip atrodo? " -atsakau. "Jeigu nebūtų generolų, nebūtų kam rėkti ant kareivių", išpyškina rimtu veidu Simas:-)

 

comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".