1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Po kiek opiumas liaudžiai?

Rudenį rinksime vieną svarbiausių demokratijos institutų Parlamentą. Kuo jis stipresnis, labiau atstovaujantis įvairius visuomenės sluoksnius ir idėjas, tuo stipresnė ir stabilesnė šalis. Demokratija šiaip jau yra pati stabiliausia valdymo forma pasaulyje, nepaisant to, kad daliai žmonių atrodo kitaip. Ji geriausiai padeda neutralizuoti būsimus šokus, stabdo nuo klaidų ir neapgavotų sprendimų, mažina karų tikimybę ir pan.

Rinkimų kampanija kiekvienoje šalyje prabudina ir pagyvina viešąjį gyvenimą. Atgimsta politikai ir užmirštos partijos, pabunda ekonominės grupės, atsigauna žiniasklaida ir reklamos industrija, įvairūs kiti vidaus institutai ir politikos veikėjai. Tai yra teigiama ir visiškai normalu.

Rinkimai tik parodo bangos stiprumą

Banga išmeta į viršų ir pagimdo lyderius, o ne atvirkščiai. Jeigu nebus susikaupusio visuomenėje poreikio, nebus ir lyderio. Praeina banga kilusi iš visuomenės ir dingsta politikai. Jau dabar puikiai matosi kokioms idėjoms ir sprendimams yra "užsakymas" mūsų rinkiminėje rinkoje. Todėl visiems patariu - stebėkite visuomenę, tendencijas, nuotaikas, stebėkite bangas, klausytojų skambučiai į radijo eterį, komentarai po tekstais, apklausos yra puikus to įrankis.

Tradiciškai pas mus gana stiprus užsakymas yra socialiniam  teisingumui, etatizmui, tvirtai rankai, valstybei, kuri kaip mama turi pasirūpinti visais ir visada. Įsisamoninimas, kad  valstybė - tai aš, o ne tai, kas turi manim rūpintis, kol kas labai žemas pas mus. Žinom, iš kokių laikų ir šaknų tą stiprų "užsakymą" tvirtai rankai ar pasirūpinimui mumis mes parsinešam. Jis gajus ne tik pas mus, bet ir nuo seno kapitalistinėse visuomenėse, nuo Amerikos iki Skandinavijos. Neanalizuosiu priežaščių, nes tai daro sociologai, istorikai ir politologai, tai ne mano darbas. Vargu ar gali būti kitoks "užsakymas" mūsų rinkimuose, kai aktyviausias elektoratas Lietuvoje yra nuo 60 metų į viršų. Kol kas gerokai mažesnis, tačiau vis didėjantis užsakymas yra "uber valstybei" arba saviorganizuojančiai valstybei, su stirpiu pilietinių institutų kiekiu. Tai neišvengiama ir nesustabdoma ateitis.

Yra apstu kitų "užsakymų" visuomenėje ieškančių "vėliavnešių"- naujiems veidams, kovai su alkoholizmu, oligarchais ar pabėgėliais. Kovai už  šeimą, lietuvybę, demografiją, patriotizmą ir t.t.

Laisvi rinkimai tik parodo, kiek viena ar kita banga yra stipri visuomenėje ir kiek stiprus visuomenėje  užsakymas vienai ar kitai idėjai.

Netikėkite katastrofizmu

Visada rinkimų kampanijose Jūs girdite garsesnę "gelbėtojų" retoriką. Žinokit, kad katasrofistinė retorika prieš rinkimus naudojama partinei mobilizacijai. Kaip žmogus iš žiniasklaidos puikiai žinau, kaip gerai pas mus "parsiduoda" gelbėjimas ir katastrofizmas. "Valstybė išnyks", "Europai galas", neskaitykite tokių ir panašių tekstų prieš rinkimus. Negaiškite laiko ir netikėkite katastrofizmu. Kaip rodo istorija 99 proc. katastrofiniai scenarijai neišsipildo.

Nesureikšminkite vado

Lyderis yra labai svarbu, žmonės mėgsta balsuoti už konkrečius lyderius, tačiau partinėje demokratijoje jo vaidmenį rinkėjai gerokai pervertina. Atminkite, kad kuo didesnis politinis postas ir aukštesnių reitingų karalius, tuo jis labiau nelaisvas savo pasirinkimuose, o ne atvirkščiai.

Be partijų ir jų lyderių valstybės valdyme dalyvauja dar nematomi, bet itin įtakingi biurokratiniai klanai ir tinklai, tarp kurių konkurencija kartais daug nuožmesnė nei versle. Yra dar ribojantys lyderio sprendimus vidaus ir tarptautiniai teisės aktai, įvairūs politiniai ritualai, tarppartinė konkurencija, žiniasklaida, įvairių kitų demokratijos institutų įtaka, kuri labai apriboja personalinę įtaką sprendimams, nepaisant kokioj pozicijoj jis būtų.

Visuomenėj labai gajus mitas, jog vienas žmogus, ypač turintis tvirtą ranką ir atsidūręs aukščiausioje pozicijoje, gali viską pakeisti. Neapsigaukite tuo. Politikos sprendimuose demokratijoje veikia daugybė atsitiktinumų, daugybė chaotiškų ir nenuspėjamų aplinkybių, daugybė itin subjektyvių veiksnių. Tai žaidimas visuomet su labai labai daug kintamųjų.

Netikėkite greitais sprendimais

Kas labiausiai man kaitina smegenis stebint rinkimų kampanijas, tai siūlomi greiti sprendimai sudėtingoms problemoms. Netikėkite tuo niekada. Kuo politikas papraščiau mato sudėtingų problemų sprendimus, kaip taisyklė, tuo mažiau juo reikia patikėti.

Pvz. korupcija, apie kurią kalba per rinkimus visi kas netingi. Tai yra mūsų kultūros ir sistemos dalis, politinės tame tarpe. Taip veikia sistema. Greitų spendimų nėra nei švietimo, nei demografijos, nei alkoholizmo problemoms. Nei daugybei kitų. Netikėkim tais, kurie siūlo greitas išeitis sudėtingoms problemoms.

Tai kuo tikėt, paklausite? Tikėt reikia savim. Tikėt, kad Jūs ir esat valdžia. Tuo kviečiu labiau visus  tikėt:)

 

 

comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".