Ar konstituciniai teisėjai įsipareigoję konstitucinėms vertybėms?
- Informacija
- Parašyta Šeštadienis, 2014 kovo 15 13:46
- Autorius Aurimas Perednis
- Peržiūros: 18703
Lietuvių kilmės Izraelyje gyvenantis, ir garsiausiose teisės mokyklose profesoriaujantis Aronas Barakas (Aharon Barak) savo populiarioje knygoje "The Judge in a Democracy" rašo apie tai, kad teisėjas liberalioje demokratijoje nėra tik disputų sprendėjas. Demokratijoje teisėjo misija ir pareiga yra padėti visuomenei įveikti "žinojimo takoskyrą", skiriančią ją nuo įstatymo.
Teisėjas įsipareigoja demokratijai, kuri įtvirtinta Konstitucijoje. Teisėjo "ultimate accountability" nereiškia pataikavimo viešai nuomonei ar politikams. Tai moralinis įsipareigojimas demokratijos esmei, kas yra daug svarbesnė vertybė už jo asmeninį saugumą, mano prof. A.Barakas.
"Su žiniasklaida nebendrauju", vos išgirdęs prisistatymą numeta ragelį vienas Konstitucinio Teismo teisėjas, net nepaklausęs ko skambinu. "Dar keletą metų", - greitakalbe padėkoja už skambutį.
Veltui šią savaitę Žinių radijo žurnalistas Ridas Jasiulionis ilgai įkalbinėjo dalyvauti tiesioginėje laidoje naujai paskirtuosius Konstitucinio teismo teisėjus. Tiek Vytautas Greičius, tiek Elvyra Baltutytė nerado tam galimybių. Net 5 ar 10 minučių pokalbiui telefonu. Seimo narys Jurgis Razma laidoje stebisi, kad net Seimo nariai turėjo balsuoti paskubomis ir frakcija diskusijai su pretendentais turėjo vos keliasdešimt minučių. Tai daug pasako apie svarbių sprendimų priėmimą Seime.
Teisybės dėlei reiktų pasakyti, jog KT teisėjas dr. Dainius Žalimas sutiko po kontraversiško nutarimo dėl algų atstatymo sudalyvauti tiesioginėje radijo laidoje ir išklausyti klausytojų aštrius klausimus. Pagarba jam už tai.
JAV teisėjas, Harward Law Review redaktorius Ričardas Pozneris rašo, jog teismai yra trečioji valdžia, kuriai galioja tie patys atskaitomybės principai kaip ir likusioms.
Suprantu, kad KT yra kitoks teismas. Suprantu atsargumą, atsakomybę už ištartą žodį ir klausimų sudėtingumą. Tačiau nenoriu galvoti, kad ten dirbantys teisėjai mano, kad virš jų tik mėlynas dangus. Nesinori tikėti, jog įtikėjo, kad jiems negalioja pamatinis demokratijoj atskaitomybės piliečiams principas.
O gal konstituciniai teisėjai neįsipareigoję vertybėms, kurios įtvirtintos Konstitucijoje?
P.S. Gyvename laikais, kai pagarba ir pasitikėjimas neateina vien po balsavimo Seime. Kažkas yra netvarkoj, jei teisėjai užsidaro ir visiškai nebendrauja su visuomene, KT ilgą laiką nėra jokio atstovo spaudai, o kad suprastum pranešimą spaudai jį reikia skaityti tris kartus. Kartais dar pasiėmus tarptautinių žodžių žodyną:)
Nuomonė apie dienoraštį
Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius
Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »
Skaitytojų komentarai:
Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".
Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".