1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Šiuolaikinės grėsmės tampa vis sunkiau atpažįstamos

Penktadienio visą vakarą žiūrėjau CNN nelyg intriguojantį trilerį. Tiesioginiai vaizdai ir komentarai iš Bostono sprogdinimų įtariamojo gaudynių atstojo gerą kino filmą. Kai sužinojau, kad sprogdinimais įtariami jauni broliai čečėnai iš Dagestano iš karto prisiminau Londono metro sprogdinimus, kuriuos padarė išeiviai iš Pakistano.  Ir ten labai jauni žmonės, kurių tėvai atvyko į JK, o jie jau buvo gimę čia.

Atidžiai klausiau vos ne konspektuodamas vakar interviu su jų tėvu, kuris gyvena Machačkaloj, dėdėmis, gyvenančiais JAV, įtariamųjų klasokais ir buvo be galo įdomu pagauti tą vietą, kuri padėtų rasti man atsakymą į klausimą, kas ir kurioje vietoje atsitiko su šių žmonių identitetu. Kas galėjo įkvėpti sprogdinimams, radikalizmui ir įdėti jiems į galvą tokią programą? Vardan ko, jie tai darė. Ar tai yra imuninis Amerikos kultūros atmetimas, integracijos ar tapatybės problemos, kiek supratau iš pirminės informacijos nelabai. Broliai gan sėkmingai integravosi, netrūko jiems ir pripažinimo multinetninėje JAV visuomenėje, ypač vyresniam. Mačiau nuotraukas su jo pergalėmis bokso ringe, užfiksuotomis kitomis sėkmės akimirkomis. Ar kas brolių rankomis siekia savo politinių tikslų motyvavęs juos šioms atakoms? Šito irgi motyvo neatseku kol kas iš viešos informacijos. Prezidentas B.Obama pažadėjo ne tik pagauti įtariamuosius bet ir pateikti jų motyvus. Lauksime daugiau analizės. Kai kurie saugumo ir terorizmo ekspertai kalba, kad tai panašus atvejis į pernai įvykusį išpuolį prieš žydus FRA ir gali būti priskirtas atvejams, kai išpuolių rengėjai patys save radikalizavo be išorinio paskatinimo www.usatoday.com/story/news/world/2013/04/19/boston-bombing-russia-europe-analysis/2097359/ Tikiuosi tai geriau padės visuomenei suprasti ir atpažinti pasikeitusius saugumo iššūkius.

Ši tragedija dar kartą man sako, kad pasaulis grėsmių požiūriu darosi vis painesnis. Tu gali sėdėti McDonalde, gerti sultis ir šnekučiuotis visai neįtardamas, su tuo, kuris po kelių minučių tampa teroristu ar gyvąja bomba. Saugumas ir gynyba tampa vis labiau netapačios sąvokos. Geras pavyzdys yra Izraelis, ginkluotas iki dantų, o žmonės jaučia vis didesnį nesaugumą. Nes ne ginklų kiekis tampa šiandieninės visuomenės saugumo matu. Ne jis daro tave šiandien saugų. Man atrodo, kad kažkas kitas. Todėl ir kalbėti manau reikia visiems daugiau ne apie vakarykščias, o rytojaus grėsmes ir jų šaltinius.

Vakar svečiuose turėjau projekto www.yrasalis.lt komandą. Daugiau nei pusę dienos bendravome, kalbėjomės apie žurnalistiką, visuomenę, požiūrį į daugybę gyvenimo reiškinių. Puiku, kad atsiranda tokių pastangų žiniaskaidoje pasakoti visuomenei apie įkvepiančius dalykus, apie galimybes, kurias tik reikia noro pamatyti. Daugiau nei 3 valandas trukęs interviu, stumdomi baldai pavertė mano namus tikra filmavimo aikštele, dalinuosi keletu kadrų...

comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".